Ohjelma


Sandels lauantai 25.3.


Baletti

Vernissa lauantai 25.3.


Katutanssi ja Etno

Sandels sunnuntai 26.3.


Nykytanssi
Espoon kulttuurikeskus sunnuntai 26.3.
Show- ja Jazztanssi
 

Aleksanterin teatteri
Albertinkatu 32, Helsinki

Loistefestari huipentuu gaalaan, jossa nähdään kattaus upeita esityksiä festivaalin laajasta tarjonnasta. Vapaa pääsy!

OHJELMA

Loistefestareiden videokooste

Akim Bakhtaoui tanssiesitys

Juontajat Tea Khalifa ja taiteellinen johtaja Haza Hajipoori

Workshop-ryhmä, Helsingin tanssiopisto: Pandora’s Box

Baletti 5: Serenade

Jazztanssi 10.lk +BC Vantaan tanssiopisto: It’s Au revoir

Annika Rissanen ja Maria Vdovenko: Kohtalon miekka – The Sword Of Destiny

Baletti 5EK, Espoon Tanssiopisto: Tähdet tuikkivat

Nykytanssin 13-15v. ryhmä, Helsingin tanssiopisto: Jotain sanottavaa

ChicaZillaz: Night at the Museum

Espoon tanssiopiston steppiryhmät: Runomitassa

Kunniakirjojen jako

VÄLIAIKA

Musikantit, Vantaa Estrada: SOILATAAN!

Baletti 10.lk + BC, Vantaan Tanssiopisto: Allegretto baletista Don Quijote

Difference Makers: Flava

Nykytanssi 4.-5.lk, Vantaan Tanssiopisto: Ympäri menee, yhteen tulee

Marko Keräsen haastattelu ja johdatus Art Movesiin

Lastenkulttuurikeskus Musikanttien tanssiryhmä, “JAM”: Forward To Past

Opetusteatteri Rikka: Viiden askel

Rugratz: Mestareiden taisto

Loistefestarin kiitossanat ja Art Movesiin jatkavien esitysten julkistaminen!

 

Sandels lauantai 25.3. | Baletti

Topeliuksenkatu 2, Helsinki

Raatilaiset:
Hannele Niiranen, Ilkka Lampi, Tuija Lindholm
Juontaja: Tea Khalifa


  • Aikataulu

    klo: 11:00

  • Esiintyjä ja esitys

    • Baletti 5EK, Espoon Tanssiopisto
      • Tähdet tuikkivat
    • Con moto
      • Sininen Hetki
    • Alma Äijö, Tamara Rasmussen Opisto
      • Vielä hetki

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 12:00
    • Teinien jatkoryhmä Käpylä
      • Deadline
    • Alma Nurmelin, Alma Äijö, Daniela Rajatora, Mona Rinttilä
      • Haltijattaret
    •  Tuuli Ezér, Espoon Tanssiopisto
      • 3. varjon variaatio baletista Bajadeeri

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 13:00
    •  Baletti 5. lk, Vantaan Tanssiopisto
      • Tanssivat nuket
    • Daniela Rajatora, Tamara Rasmussen Opisto
      • Rakastunut tyttö
    • Greta Galiero, Tanssila
      • Pähkinänsärkijä: 1. nuken variaatio

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 14:30
    • Oona Metsä
      • Variaatio baletista Don Quijote
    • Baletti 10.lk + BC, Vantaan Tanssiopisto 
      • Allegretto baletista Don Quijote
    • Baletti 5
      • Serenade

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 15:30
    • Ultrat, Tamara Rasmussen Opisto
      • Kolme vuodenaikaa
    • Baletti 5
      • Bolero
    • Aino Eronen
      • Pähkinänsärkijä: 2. nuken variaatio
    • Baletin extra 1, Vantaan tanssiopisto
      • Rusetin taika

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 16:30
    • Extravarvas, Vantaan Tanssiopisto
      • Kissat pistoksissa
    • Maaria Hämäläinen, Tanssila
      • Pähkinänsärkijä: 2. nuken variaatio
    • Baletti 7.lk, Vantaan Tanssiopisto 
      • Tähdet

Esitykset päättyvät noin kello 17.00, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös

Vernissa lauantai 25.3. | Katutanssi ja Etno

Tikkurilantie 36, Vantaa

Raatilaiset: Anniina Tikka, Marika Peura, Teemu Korjuslommi, Anne Nevalainen-Silva
Juontaja: Leela Konttavaara


  • Aikataulu

    klo: 10:00

  • Esiintyjä ja esitys

    • Diamond Dash
      • Keskiyön tanssijaiset
    • Micutar
      • Tanssia hyvässä ja pahassa
    • Rosalinda
      • Din Daa Daa
    • Império do Papagaion nuorten ryhmä
      • Dara

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 11:00
    • Estrada, Musikantit Vantaa
      • SOILATAAN!
    • ChicatZillaz
      • Night at the Museum
    • Alma Loca
      • Movienized
    • Jippo
      • Tyttöenergiaa

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 12:00
    • DanceNow Latindancers
      • Under the hanging tree
    • Nuorisoseura Katrilli
      • Tanssia tahtoisin
    • Império do Papagaion lasten ryhmä
      • Kne Kwenda

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 13:30
    • Baletti 5EK, Espoon Tanssiopisto 
      • Sirtaki
    • Rascalz jr. Ek
      • Arjen Sankarit
    • DCA Street Ninjas
      • Ninjas Go Western
    • Rugratz
      • Mestareiden taisto

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 14:30
    • DCA Street Crew
      • No freedom until we are equal
    • MC Dance Tanssiryhmä
      • Born to shine
    • DCA Minit
      • African Vibes

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 15:45
    • Alfa Dance Crew
      • Erilainen koulu
    • Locking the 3th
      • Mestari Varas
    • FLASH
      • Spotlight

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 16:45
    • Street Dance Crew
      • Street dance
    • Difference Makers
      • Flava
    • DCA Karhukopla
      • Haamujengi

Esitykset päättyvät noin kello 17.30, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös

Sandels sunnuntai 26.3. | Nykytanssi

Topeliuksenkatu 2, Helsinki

Raatilaiset: Valtteri Raekallio, Mikko Makkonen, Tuovi Rantanen
Juontaja : Tea Khalifa


  • Aikataulu

    klo: 11:00

  • Esiintyjä ja esitys

    • B2EK, Espoon Tanssiopisto
      • Tuulen henkäyksiä
    • Nykytanssi 10 lk. + BC, Vantaan Tanssiopisto 
      • Tsuida duida osaatsä uida?!
    • Nyky 2, Espoon Tanssiopisto
      • Jänikset pulkkamäessä
    • Kuvatanssiryhmä 7.-9.lk., Vantaan Tanssiopiston ja Vantaan Kuvataidekoulun yhteistyöryhmä
      • Metsän peitossa

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 12:00
    • Ultrat, Tamara Rasmussen Opisto
      • Oma juttu
    • Baletti 3EK, Espoon Tanssiopisto 
      • Salaisuuksia metsän siimeksessä
    • Workshop-ryhmä, Helsingin tanssiopisto
      • See you, When I see you
    • Nykytanssi 8.-9.lk, Vantaan Tanssiopisto 
      • Hämärän juhla

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 13:30
    • Nykytanssiextra 2, Vantaan Tanssiopisto
      • Somen vangit
    • Nykytanssi 6.-7.lk, Vantaan Tanssiopisto
      • Itämainen museo
    • Baletti 5EK, Espoon Tanssiopisto 
      • Muistojen paikka
    • Henriette Ko
      • Humiseva Harju

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 14:30
    • Nykytanssin 13-15v. ryhmä, Helsingin tanssiopisto 
      • Jotain sanottavaa
    • Safiirit, Tanssila
      • The last survivor
    • Nykytanssi 6.-7.lk pojat, Vantaan Tanssiopisto
      • Mun nimi on Matti, Virtasen Matti
    • Workshop-ryhmä, Helsingin tanssiopisto 
      • Pandora’s Box

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 16:00
    • Nykyextra 1, Vantaan Tanssiopisto 
      • Maata ja Ilmaa
    • MC Dance Duo Aleksandra Martikainen ja Maksim Grisin
      • Unfinished Love
    • Nykytanssi 4.-5.lk, Vantaan Tanssiopisto 
      • Ympäri menee, yhteen tulee

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 17:00
    • Nuorisoseura Katrilli
      • Kerran vielä
    • Opetusteatteri Rikka
      • Viiden askel

Esitykset päättyvät noin kello 17.30, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös

Espoon kulttuurikeskus sunnuntai 26.3. | Show- ja Jazztanssi

Kulttuuriaukio 2, Espoo

Raatilaiset: Jari Saarelainen, Pia Erkko, Unto Nuora
Juontajat: Jere Issakainen ja Noora Hakola


  • Aikataulu

    klo: 11:00

  • Esiintyjä ja esitys

    • KMDance Kids
      • Crazy Swing
    • Tanssikeskus Footlight
      • All aboard
    • DCA Hiput
      • Tanssivat Seeprat
    • Lastenkulttuurikeskus Musikanttien tanssiryhmä ”JAM”
      • Forward to the past

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 12:00
    • Velocés intensiiviryhmä, Helsingin tanssiopisto
      • Not all who wander are lost
    • Emilia ja Sonja
      • Dancing Divas
    • Erikoiskoulutusryhmä, Tanssikeskus Footlight 
      • Red Idea
    • F.A. Diamonds
      • Me, only me

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 13:30
    • Tapvo Dancers
      • Yöperhonen
    • Annika Rissanen ja Maria Vdovenko
      • Kohtalon miekka, The Sword of Destiny
    • Espoon Tanssiopiston steppiryhmät
      • Runomitassa
    • Iris, Helsingin naisvoimistelijat
      • Virtapiiri

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 14:30
    • Jazztanssi 10. lk + BC, Vantaan Tanssiopisto
      • It’s au revoir
    • Jazztanssin esiintyvä ryhmä, Espoon Tanssiopisto
      • Viisi vastausta
    • Jazz EK, Espoon Tanssiopisto
      • Black Figure
    • VTO Jazz
      • Jumpin’ at the Woodside

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 15:45
    • Steppiryhmä (alempi keskitaso), Espoon Tanssiopisto 
      • Saunaan!
    • Marela, Helsingin tanssiopisto
      • Meidän piha
    • Tanssikeskus Footlight
      • Miljonäärit

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE

  • klo 16:45
    • Mirela, Helsingin tanssiopisto
      • Hyvä päivä
    • Säikeet, Tamara Rasmussen Opisto
      • Go Jazzu Go
    • Ultrat, Tamara Rasmussen Opisto
      • A Little Battle In The End

Esitykset päättyvät noin kello 17.15, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös