Ohjelma


Gloria
lauantai 24.3.


Pop ja lauluyhtyeet

Vernissa lauantai 24.3.


Iskelmä, jazz, pop ja hiphop

Kannusali
lauantai 24.3.


Kuorot ja orkesterit

Kannusali
sunnuntai 25.3.


Klassinen ja etno

Gloria
sunnuntai 25.3.


Rock ja Pop
 




Kulttuuriareena Gloria
Pieni Roobertinkatu 12, Helsinki

Loistefestari huipentuu gaalaan, jossa nähdään kattaus upeita esityksiä festivaalin laajasta tarjonnasta. Illan aikana paljastetaan myös kunniakirjojen saajat ja valtakunnalliseen SOUNDS-tapahtumaan pääsevät ryhmät. Vapaa pääsy!

 

Gloria lauantai 24.3. | Pop/Lauluyhtyeet

Pieni Roobertinkatu 12, Helsinki

Juontaja: Heta Hyttinen


  • Aikataulu

    klo: 14:30

  •      Esiintyjä

    • EMMI
    • Rising stars
    • The Leminen Brothers
    • AT
    • No Name

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 17:05
    • SILK
    • Lauluyhtye Bloom
    • Trio Triplets

ESIINTYJIEN PALAUTE


Esitykset päättyvät noin kello 17.50, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Vernissa lauantai 24.3. | Iskelmä/Jazz/Pop/Hiphop

Tikkurilantie 36, Vantaa

Juontaja: Hannes Kett


  • Aikataulu

    klo: 14:00

  •       Esiintyjä

    • Soivat Musikantit
    • Sirja Rihu
    • Vivi Svensson
    • Korson Kuningatar
    • Ville Varpula

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 16:50
    • The Green Jaguars
    • Kasper Kallio
    • Luka Mikkanen
    • OOXX THE MASK
    • Kurtis WOLF
    • Nuori Spede
    • Chris
    • Blazetrone

ESIINTYJIEN PALAUTE


Esitykset päättyvät noin kello 18.50, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.


Kannusali lauantai 24.3. | Kuorot/Orkesterit

Kannusillankatu 4, Espoo

Juontajat: Yasmin Najjar ja Miro Kotonen


  • Aikataulu

    klo: 14:00

  •       Esiintyjä

    • Vaskivuoren lukion kamarikuoro
    • Vaskivuoren lukion mieskuoro 
    • SYK:n lukion kamarikuoro
    • Nuorisokuoro n.u.k.u.
    • Summus
    • Sekakuoro Sibis

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 16:50
    • Vaskivuoren lukion tyttökuoro
    • Juvenalia-nuorisokuoro 
    • Lauttasaaren musiikkiopiston barokkiyhtye solistina Arulmedini Aruljothi
    • Vaskivuori Big Band
    • Karjaan jousiorkesteri & Töölön musiikkiopiston Rytmikapina

ESIINTYJIEN PALAUTE


Esitykset päättyvät noin kello 18.00, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös

Kannusali sunnuntai 25.3. | Klassinen/Kansanmusiikki

Kannusillankatu 4, Espoo

Juontajat: Yasmin Najjar ja Miro Kotonen


  • Aikataulu

    klo 14:15

  •       Esiintyjä

    • LuoMuKanteleet nuoremmat
    • Kitaraduo Sippel-Westerlund
    • Bassokvartetti
    • Samomakasa
    • LuoMuKanteleet vanhemmat
    • First class trio

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 17:05
    • Duo Klavier
    • Vimma
    • Vivian Remes ja Senni Salonen
    • My Nor-Trio
    • Duettino
    • Neiti Nauruniekat
    • Kaikuisa

ESIINTYJIEN PALAUTE


Esitykset päättyvät noin kello 19.00, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Ylös

Gloria sunnuntai 25.3. | Pop/Rock

Pieni Roobertinkatu 12, Helsinki

Juontaja: Heta Hyttinen


  • Aikataulu

    klo: 14:30

  •      Esiintyjä

    • Mabandi
    • Keltainen Laulu
    • Henriette
    • OVER
    • ARUN
    • Tytsyt
    • School of Rock

TAUKO JA ESIINTYJIEN PALAUTE


  • klo 17:35
    • Ekaterina Antipov
    • Ideaton
    • Crossfire
    • Sakke
    • Pulse
    • The White Eagle
    • East End Jeans

ESIINTYJIEN PALAUTE


Esitykset päättyvät noin kello 19.15, jonka jälkeen viimeiset esiintyjät saavat palautteen.
Kellonajat ovat arvioita, aikataulu saattaa elää päivän mittaan.

Loistefestarin Gaala 28.3.

Pieni Roobertinkatu 12, Helsinki

Juontajat: Heta Hyttinen ja Kalle Lindroth


Loistefestarin mieleenpainuvimmat esitykset nähdään Loistefestarin gaalassa 28.3.2018 kello 18-21 Kulttuuriareena Gloriassa. Gaalassa jaetaan kunniakirjoja ansioituneille esiintyjille ja paljastetaan ketkä pääsevät edustamaan pääkaupunkiseutua Mikkeliin valtakunnalliseen Sounds-tapahtumaan. Illan juontaa Loisteen taiteellinen johtaja Kalle Lindroth & Heta Hyttinen

Loistefestarin gaala keskiviikkona 28.3. klo 18–21
Kulttuuriareena Gloria
Pieni Roobertinkatu 12, Helsinki

Klo 17.30 Ovet aukeaa

Klo 18.00
Loistefestarin kooste
Töölön musiikkikoulun Rytmikapina ja Raaseporin kulttuuriopiston musiikkiopiston Karjaan jouset ja Rytmikapina
Vimma
Sirja Rihu
AT
Arun

Klo 19.00 VÄLIAIKA

Bassokvartetti
Ville Varpula
The Leminen Brothers
Crossfire
Sekakuoro Sibis

Soundsin Taiteellinen johtaja Anna Kuoppamäen Sounds terveiset Mikkelistä.
Illan päätteeksi julkistetaan valtakunnalliseen Nuori Kulttuuri Sounds-tapahtumaan pääkaupunkiseutua edustamaan lähtevät ryhmät.

Ylös